субота, 29. август 2015.

Почетна

Поштовани посетиоци нашег блога, 

Блог је направљен у циљу унапређења наставе српског језика и књижевности од стране студенткиња Филозофског факултета у Нишу, одсек Србистика: Јоване Крстић и Иване Анђелковић. 



С обзиром на чињеницу да свако дете има право на образовање, то не значи да образовни процес треба да буде традиционалан. Настава српског језика даје широки дијапазон могућности за унапређење наставе ка иновативности. 



Како се у настави српског језика и књижевности крију многи светови који су детету недокучиви, наш циљ је да те светове приближимо детету.

Обрада говорне вежбе "Опис личности која ми је много помогла у животу"



Разред: Пети

Наставна јединица: Опис личности која ми је много помогла у животу (говорна вежба).

Тип часа: Вежбање.

Циљ часа: Састављање приче на основу искуства и маште ученика.

Задаци часа:


                  Образовни:
                    Развијање љубави према српском језику;
                подстицање ученика да уоче и искажу
                                               битно у причању и описивању,
                                               као и редослед излагања, место и време,
                                               подстицање дечјег стваралаштва и креативности.

                  Васпитни:  
                                              Развијање маште, креативности.

                 Функционални:

                          Формирање естетског укуса и оспособљавање
ученика да буду активни.


Наставне методе:   Дијалошка, демонстративна, илустративна.


Облици рада:   Фронтални и индивидуални.


Наставна средства: Припремљен дидактички материјал.


Ток часа:

              Емоционално-психолошка припрема:
             
Децо, шта ви највише цените код човека? Да ли је то његов спољашњи  изглед, особине, начин облачења или нешто друго? Које су то особине које цените? Да ли постоји нека особа која поседује особине које сте побројали? Зашто вам та особа значи?


Најава наставне јединице:

Сада ћете, пошто смо навели неке од особина које волите код одређене особе, да се бавимо и описивањем те особе.


Задатак: 

Свако од вас има неку особу која му много значи, која му  је у животу много помогла, којој се диви, и којој је захвалан. То наравно, може бити мајка,  отац, сестра, брат, друг...
Дајем вам 5 минута да размислите о томе, и после тога ће ми свако од вас испричати нешто најлепше о тој особи.


Самостално причање ученика:

Ученици на основу својих запажања, маште, креативности говоре о тој особи.
Остали ученици пажљиво слушају. Уколико ученик прекине континуитет излагања, помажем му да настави. Након сваког излагања, прокоментаришемо оно што смо чули, шта нам се допало, а шта не.


Анализа (повратна информација):

Ученици дискутују о својим личностима којима се диве. Запажања и размишљања о тим особама су различита и разликују се од ученика до ученика.

Домаћи задатак:

За домаћи задатак написати састав на тему „Особа којој се дивим“.

Обрада говорне вежбе "Кад порастем, бићу..."




 Разред: Пети


 Наставна јединица:  Кад порастем бићу... (говорна вежба)

 Тип часа: Вежбање

 Циљ часа: Састављање приче на основу искуства и маште ученика.


Задаци часа:


                  Образовни:
                    Развијање љубави према српском језику;
                                         развијање способности усменог изражавања ученика,
                подстицање ученика да уоче и искажу
                                               битно у причању и описивању,
                                               као и редослед излагања, место и време,
                                               подстицање дечјег стваралаштва и креативности.

                  Васпитни:   
                                              Развијање маште, креативности,
                                               подстицање логичког и критичког размишљања
                                               код ученика.

                 Функционални:

                                 Формирање естетског укуса и оспособљавање
ученика да буду активни.
                           Оспособљавање ученика за организацију
        и вођење дебатног разговора.


Наставне методе:   Дијалошка, демонстративна, илустративна.


Облици рада:   Фронтални и индивидуални.


Наставна средства: Припремљен дидактички материјал.


Ток часа

              Емоционално-психолошка припрема:
             
(мотивација за рад)  Разговор о причи „Хлеб“ и начину на који хлеб долази на трпезу.
Шта ко ради, и колико људи учествује у производњи хлеба.
Шта би волели да будете кад порастете?
При излагању на дату тему, ученици треба да пазе на јасност, лепоту реченица, као и на хронологију свог излагања.


Истицање циља часа:

 На овом часу ће свако од вас размислити о датој теми и онда усмено говорити о тој теми:  „Кад порастем бићу...“
              

Задатак:

Ја знам да свако од вас има много жеља и да постоје многе ствари које бисте волели да радите, и да се њима бавите, када одрастете.
Ви ћете се определити за оно што највише волите, чиме желите да се бавите, зарађујете новац.
 А  сада имате 5 минута да размислите о томе, и после тога ће ми свако од вас понаособ испричати чиме жели да се бави и зашто.


Самостално причање ученика:

Ученици на основу своје креативности, маште  говоре о ономе чиме би волели да се баве. Остали ученици пажљиво слушају. Помажем говорнику уколико прекине континуитет причања. Након сваког излагања, прокоментаришемо оно што смо чули, шта нам се допало, а шта не.


Анализа (повратна информација):

Ученици дискутују о својим жељама. Жеље су различите и разликују се од ученика до ученика.

Домаћи задатак:

За домаћи задатак написати састав на тему „Моја највећа жеља“.


Обрада лирске песме "Шашава песма"- Мирослав Антић



1. ПОДАЦИ О ЧАСУ

ДЕФИНИСАЊЕ ЧАСА
Наставни предмет: Српски језик
Наставнo подручје: Књижевност
Наставна област: Лирска поезија
Наставна тема: Анализа лирске песме
Наставна јединица: „Шашава песма“, Мирослав Антић- анализа песме
Разред: V
Тип часа: обрада

УВОЂЕЊЕ НОВИНЕ – ИНОВАЦИЈА
Како часови обраде песме не би били монотони и изводили се по шаблону, одлучила сам се за другачији приступ, коришћењем метода и техника RWCT програма (Читање и писање за критичко мишљење) и технике Шест шешира. Применом ових техника побољшава се процес учења, подстиче се активно и самостално учење и критичко креативно мишљење.
У процесу развијања критичког мишљења треба ученике оспособити за активно, критичко читање текста. Оквирни систем за овако учење је ЕРР систем који се реализује кроз три фазе:
·         ЕВОКАЦИЈА- активно присећање на то шта се зна о теми, подстицање мотивације и интересовања ученика;
·         РАЗУМЕВАЊЕ ЗНАЧЕЊА- упознавање са новим информацијама и идејама, самостално конструисање знања, подстицање интерактивног учења и сарадничког односа;
·         РЕФЛЕКСИЈА- повезивање старог и новог знања, изражавање нових информација властитим речима, омогућавање живахне размене идеја.

Технике ЕРР система за које сам се определила су:

·         РОТИРАЈУЋИ ПРЕГЛЕД: Припремити онолико питања колико је група, па свако питање записати на један лист папира. Свакој групи се додели једно питање па ученици записују своја размишљања и одговоре. На наставников знак листови се ротирају до следеће групе, ученици читају шта су њихови претходници записали и дописују своје идеје. Ротација се врши све док групе не добију лист с питањем са којим су почели. Свака група свој одговор пише другом бојом.
·         КОЛО НАОКОЛО: Сарадничка активност у којој се један папир шаље од члана до члана групе. Један члан напише неку идеју, шаље папир следећем члану и тако у круг. Може бити неколико кругова, сваки члан може писати другом бојом.
·         БАЦАЊЕ КОЦКЕ: Стратегија поучавања која омогућава обраду неке теме из различитих перспектива. Ученици се служе коцком на којој су написане речи за мишљење и писање: ОПИШИ, УПОРЕДИ, ПОВЕЖИ, РАШЧЛАНИ, ПРИМЕНИ, ЗА / ПРОТИВ. Ученици кратко (2-4 минута) слободно пишу о задатој теми. Након писања ученици размењују своје одговоре.
·         ЧИНКВИНА: Способност сажимања информација и осећаја у неколико речи. Упутство за писање чинквине (песме од 5 стихова):
o   1. ред: опис теме у једној речи - ИМЕНИЦА ...
o   2. ред: опис теме у две речи - ДВА придева ...
o   3. ред: опис теме у три речи - ТРИ глагола или глаголске именице ...
o   4. ред: фраза од 4 речи које изражавају осећања у вези с темом ...
o   5. ред: истозначница (једна реч) која поново сажима бит теме ...

Поред техника ЕРР система определила сам се и за технику ШЕСТ ШЕШИРА: Један проблем или идеја се разматра на више начина.
·         Бели шешир- усмерити пажњу на информације које имамо или које недостају.
·         Црни шешир- позива на опрез, упозорава на ризик и могуће негативне последице.
·         Зелени шешир- креативни, немењен стварању нових идеја.
·         Црвени шешир- исказује осећања, без било каквог објашњења.
·         Жути шешир- проналази све што је позитивно, уочава предности.
·         Плави шешир- разматра процес мишљења и учињеног на крају расправе, шта је следеће чинити.

Техника Шест шешира се заснива на усмеравању процеса мишљења у неколико различитих праваца, тако да се један проблем може разматрати из више углова. Ова техника се користи за развој креативности, унапређење комуникације, критичко и аналитичко мишљење и решавање проблема.

МОТИВАЦИЈА
За наставника је право задовољство када су сви ученици активни учесници наставног процеса, када износе своје и уважавају туђе мишљење. Желела сам да настава буде разнолика, ученицима занимљива и да на нов начин анализирају књижевни текст лирску песму (на примеру „Шашава песма“, Мирослав Антић). Оваквим радом ученицима је пружена могућност развоја критичког мишљења, слободног изношења својих идеја и одговарања на питања без бојазни да ли у нечему греше. Такође развијају брзину мишљења, тако што о истој теми размишљају из неколико различитих углова.
Радом у групи уче колико је важан допринос појединца успеху групе.
Мотивација лежи и у томе што игролика настава обезбеђује свестран развој личности детета. Учење кроз игру је деци занимљивије. Дете учи, а да тога није свесно. Основна карактеристика игре огледа се у томе што забаву претвара у обуку и стваралаштво. У савременој школи игра се користи ради активизације и интезификације наставног процеса


2. ПЛАНИРАЊЕ И ОРГАНИЗАЦИЈА ЧАСА

Наставна јединица: „Шашава песма“, Мирослав Антић - анализа песме

·         ЦИЉ ЧАСА: Усвајање нових наставних садржаја на примеру песме „Шашава песма“, Мирослав Антић
·         ЗАДАЦИ ЧАСА
o   Образовни задаци:
§  Разумевање књижевног текста.
§  Уочавање језичких израза важних за анализу ликова и њихових осећаја.
§  Препознавање осећања и њихово приказивање.
§  Уочавање основне поруке текста.
§  Богаћење речника.

o   Васпитни задаци:
§  Усвајање правилног односа према старијим особама.
§  Развијање ненасилне комуникације и осећаја за сарадњу.
§  Развијање међусобне комуникације у учењу.
§  Неговање такмичарског духа.

o   Практични задаци:
§  Подстицање креативности.
§  Развијање способности стваралачког мишљења.
§  Подстицање на литерарно стваралаштво.
§  Оспособљавање за логичко схватање и критичко процењивање прочитаног текста.

·         ИСХОДИ УЧЕЊА
o   Разумеју књижевни текст.
o   Препознају основно осећање у песми и уочавају песничке слике.
o   Уочавају карактеристике ликова.
o   Исказују свој доживљај песме.
o   Схватају поруке текста.
o   Наводе биографске податке о писцу.
o   Изграђују властити став.
o   Уважавају другачије мишљење.

·         МЕТОДЕ И ОБЛИЦИ РАДА
o   Наставне методе: дијалошка, усменог излагања, текст метода, метода демонстарције, метода писаних радова
o   Наставни облици: фронтални, групни, индивидуални

·         УСАГЛАШЕНОСТ СА НПП- ом
o   Наставним планом и програмом за V разред основног образовања и васпитања из предмета српски језик предвиђена је обрада песме „Шашава песма“, Мирослав Антић.

·         УСЛОВИ ЗА РЕАЛИЗАЦИЈУ ЧАСА
o   Час ће бити организован у учионици опремљеној лаптопом за наставника и мини лаптоповима за ученике.
o   Текст песме уз презентацију у POWER POINT-у - на екранима рачунара.
o   Обезбедити наставне листиће за сваку групу за све активности.
o   Модел коцке на којој су стикери са питањима.
o   Шешире у шест различитих боја са питањима.
o   Оловке у боји.


3. ТОК И САДРЖАЈ ЧАСА

·         Уводни део часа (10 минута)
o   Кратак разговор на тему СИМПАТИЈА.
o   Техника Коло наоколо.
o   Истицање циља часа.

·         Главни део часа (25 минута)
o   Комбинација технике Шест шешира и Ротирајућег прегледа.
o   Техника Баци коцку.

·         Завршни део часа (10 минута)
o   Техника Чинквина – писање нове строфе од пет стихова на тему СИМПАТИЈА.

Емоционално-интелектуална припрема:

o   Ученици су раније подељени у групе (шест група по пет ученика). На столу испред сваке групе налази се ученички лаптоп (CMPC).
o   Повезивање са наставничким лаптопом извршити пре почетка часа.
o   На папиру сам претходно написала шта је за мене симпатија, и дајем папир да свако од ученика напише одређење појма СИМПАТИЈА.
o   Након тога следи рад у групама техником Коло наоколо (Сарадничка активност у којој се један папир шаље од члана до члана мале групе. Један члан напише неку идеју, шаље папир следећем члану и тако у круг. Може бити неколико кругова, сваки члан може писати другом бојом.).
o   Ученици пишу асоцијације на задати појам- СИМПАТИЈА.
o   Представници група ће прочитати речи које су написали.

Најава наставне јединице:

o   Најавити наставну јединицу и циљ часа: Анализа песме „Шашава песма“, Мирослав Антић.
o   Саопштити ученицима да ће након данашњег рада лакше разумети овај и сличне текстове, да ће изградити свој властити став, али и научити да уважавају другачије мишљење, да ће препознати основна осећања у песми и поруку коју ова песма носи.
o   Упознати се са биографијом Мирослава Антића (на лаптопу се налази квиз) (Прилог 1.)
o   Истовремено показати портрет песника на лаптопу (Прилог 2.).

Изражајно читање песме:

o   Изражајно читам песму ученицима. Затим, следи психолошка пауза ради сређивања утисака.

Разговор о доживљају дела:

o   Кратко разговарати о доживљају песме. Саопштити ученицима да ће наставити рад у групама. Како би резултати рада били бољи инсистирати на доброј међусобној сарадњи и уважавању другачијег мишљења.

Учениково читање песме у себи и тумачење непознатих речи:

o   Пре него пређемо на конкретна задужења, ученицима дајем времена да самостално прочитају песму и пронађу непознате речи. Уколико има непознатих речи, тумачимо их.

Анализа песме:

o   Настављамо рад комбинацијом техника Шест шешира и Ротирајућег прегледа. Ротирају шешири различитих боја, односно питања која носе ти шешири (питања написати на стикеру и залепити на шешир).
o   Ученици ће у групама за одређени временски период смислити и написати одговор на дато питање. На знак наставника треба проследити шешир са питањем следећој групи и све тако док се свакој групи не врати шешир који је био на почетку.
o   Задаци за групни рад:

Бели шешир

·         Напиши шта знаш о мајци.
·         Напиши шта знаш о девојчици.

Црни шешир

·   Збуњена девојчица своје мале тајне поверава мајци. Како мајка реагује на њену искреност?
·   Шта би било да девојчица не жели да поверава тајне мајци?

Зелени шешир

·         Протумачи стих:
Мама ми каже:
пусти приче,
збијени тако на шта личе?

·         На мајчино питање девојчица одговара:
На све што чекам.
На све што хоћу.
Личе на немир.
И на самоћу

Црвени шешир

·         Којом речју би најбоље описао/ла оно што „мучи” нашу јунакињу?
·         Да ли је девојчици због тог осећања лепо или је тужна? Можда је знатижељна, пркосна? Покушај да се пренесеш у њен свет. Обузимају ли и тебе слична осећања? Коме би их поверио/ла?

Жути шешир

·         На крају песме девојчица уз враголаст осмех на мајчино питање: а да л’ то вреди? одговара: видећеш – вреди. Шта тај стих казује о девојчици?

Плави шешир

·         Искажи својим речима поруку песме.


·         Након одговарања на последње питање представници група читају које су одговоре дали на поједина питања. Поредимо одговоре група.

Систематизација и генерализација

·         Рад настављамо техником Баци коцку. Користимо се моделом коцкице за друштвену игру Не љути се човече. Свака страна коцке крије по једно питање за сваку групу.
·         Изабрани представник групе изађе пред таблу баци коцку и добијањем неког од шест бројева коцке добија и питање за своју групу.
·         Сви задаци су различити:
o   УПОРЕДИ: Упореди девојчицу из ове песме са дечаком из песме „Плави чуперак“. (Уочи сличности и разлике.)
o   ПОВЕЖИ: Шта би код ове девојчице променио да можеш?
o   ОПИШИ: Опиши како замишљаш мајку.
o   РАШЧЛАНИ: Шта је могло подстаћи песника да напише ову песму?
o   ПРИМЕНИ: Шта би саветовао својој мајци?
o   ЗА/ПРОТИВ: Заузми став: Девојчица се поверава свима преко Интернета. Да ли си за или против? Објасни.
o   После рада у групама следи извештавање представника група.
·         Да бисмо установили степен схваћеног од стране ученика, понављамо основне одреднице часа.


Самостални и стваралачки рад ученика

o   Ученици и даље раде групним обликом рада техником Чинквина. Такмиче се која ће група написати бољу песму.
o   Упутство за писање чинквине:
o   Наслов / тема (једна именица) ______________________________
o   Опис (два придева) _______________________________________
o   Радња (три глагола или глаголске именице) ______________; ________________; _________________.
o   Осећања (реченица од четири речи) _______________; _______________; _______________; ______________________.
o   Понављање суштине теме (једна реч) ________________________.

o   Након писања песама, следи читање истих и одабир најбоље по избору ученика.

Домаћи задатак:
  • Пронађи у школској библиотеци збирку песама Мирослава Антића, oдабери најлепшу љубвну песму. Припреми рецитацију.
ЛИТЕРАТУРА:

  1. Богнар, Б. (2003), Школа која развија креативност, преузето са www.kreativnost.pedagogija.net
  2. Богнар, Л., Потицање креативности будућих учитеља у настави, преузето са www.kreativna.pedagogija.net
  3. Дијанић- Бјелановић, Ж., Неке методе за развој критичког мишљења ученика по ЕРР суставу, Методички огледи, бр. 19, 163- 179, преузето са www.hrfd.hr/content/metodicki- ogledi
  4. Николић, М., (1999), Методика наставе српског језика и књижевности, Завод за уџбенике и наставна средства , Београд


  ПРИЛОЗИ:


Прилог 1.



Прилог 2.