субота, 29. август 2015.

Обрада говорне вежбе "Опис личности која ми је много помогла у животу"



Разред: Пети

Наставна јединица: Опис личности која ми је много помогла у животу (говорна вежба).

Тип часа: Вежбање.

Циљ часа: Састављање приче на основу искуства и маште ученика.

Задаци часа:


                  Образовни:
                    Развијање љубави према српском језику;
                подстицање ученика да уоче и искажу
                                               битно у причању и описивању,
                                               као и редослед излагања, место и време,
                                               подстицање дечјег стваралаштва и креативности.

                  Васпитни:  
                                              Развијање маште, креативности.

                 Функционални:

                          Формирање естетског укуса и оспособљавање
ученика да буду активни.


Наставне методе:   Дијалошка, демонстративна, илустративна.


Облици рада:   Фронтални и индивидуални.


Наставна средства: Припремљен дидактички материјал.


Ток часа:

              Емоционално-психолошка припрема:
             
Децо, шта ви највише цените код човека? Да ли је то његов спољашњи  изглед, особине, начин облачења или нешто друго? Које су то особине које цените? Да ли постоји нека особа која поседује особине које сте побројали? Зашто вам та особа значи?


Најава наставне јединице:

Сада ћете, пошто смо навели неке од особина које волите код одређене особе, да се бавимо и описивањем те особе.


Задатак: 

Свако од вас има неку особу која му много значи, која му  је у животу много помогла, којој се диви, и којој је захвалан. То наравно, може бити мајка,  отац, сестра, брат, друг...
Дајем вам 5 минута да размислите о томе, и после тога ће ми свако од вас испричати нешто најлепше о тој особи.


Самостално причање ученика:

Ученици на основу својих запажања, маште, креативности говоре о тој особи.
Остали ученици пажљиво слушају. Уколико ученик прекине континуитет излагања, помажем му да настави. Након сваког излагања, прокоментаришемо оно што смо чули, шта нам се допало, а шта не.


Анализа (повратна информација):

Ученици дискутују о својим личностима којима се диве. Запажања и размишљања о тим особама су различита и разликују се од ученика до ученика.

Домаћи задатак:

За домаћи задатак написати састав на тему „Особа којој се дивим“.

Нема коментара:

Постави коментар