субота, 29. август 2015.

Обрада говорне вежбе "Кад порастем, бићу..."




 Разред: Пети


 Наставна јединица:  Кад порастем бићу... (говорна вежба)

 Тип часа: Вежбање

 Циљ часа: Састављање приче на основу искуства и маште ученика.


Задаци часа:


                  Образовни:
                    Развијање љубави према српском језику;
                                         развијање способности усменог изражавања ученика,
                подстицање ученика да уоче и искажу
                                               битно у причању и описивању,
                                               као и редослед излагања, место и време,
                                               подстицање дечјег стваралаштва и креативности.

                  Васпитни:   
                                              Развијање маште, креативности,
                                               подстицање логичког и критичког размишљања
                                               код ученика.

                 Функционални:

                                 Формирање естетског укуса и оспособљавање
ученика да буду активни.
                           Оспособљавање ученика за организацију
        и вођење дебатног разговора.


Наставне методе:   Дијалошка, демонстративна, илустративна.


Облици рада:   Фронтални и индивидуални.


Наставна средства: Припремљен дидактички материјал.


Ток часа

              Емоционално-психолошка припрема:
             
(мотивација за рад)  Разговор о причи „Хлеб“ и начину на који хлеб долази на трпезу.
Шта ко ради, и колико људи учествује у производњи хлеба.
Шта би волели да будете кад порастете?
При излагању на дату тему, ученици треба да пазе на јасност, лепоту реченица, као и на хронологију свог излагања.


Истицање циља часа:

 На овом часу ће свако од вас размислити о датој теми и онда усмено говорити о тој теми:  „Кад порастем бићу...“
              

Задатак:

Ја знам да свако од вас има много жеља и да постоје многе ствари које бисте волели да радите, и да се њима бавите, када одрастете.
Ви ћете се определити за оно што највише волите, чиме желите да се бавите, зарађујете новац.
 А  сада имате 5 минута да размислите о томе, и после тога ће ми свако од вас понаособ испричати чиме жели да се бави и зашто.


Самостално причање ученика:

Ученици на основу своје креативности, маште  говоре о ономе чиме би волели да се баве. Остали ученици пажљиво слушају. Помажем говорнику уколико прекине континуитет причања. Након сваког излагања, прокоментаришемо оно што смо чули, шта нам се допало, а шта не.


Анализа (повратна информација):

Ученици дискутују о својим жељама. Жеље су различите и разликују се од ученика до ученика.

Домаћи задатак:

За домаћи задатак написати састав на тему „Моја највећа жеља“.


Нема коментара:

Постави коментар